Od « denazyfikacji » do « żałowania Ukraińców » Tak zmieniają się cele wojny Rosjan

demilitaryzacja i denazyfikacja co to znaczy

Jej założeniem jest, że naród rosyjski składa się z Wielkorusinów (Rosjan), Biełorusów (Białorusinów) i Małorusinów (Ukraińców); te części składowe mogą różnić się pod względem etnograficznym, ale łączy je wspólnota religii, języka i interesów politycznych. W telewizyjnym wystąpieniu prezydenta Putina z 24 lutego, w którym ogłosił rosyjską inwazję i nazwał ją « specjalną operacją wojskową », sporo miejsca zajęło rzekome zagrożenie Rosji ze strony dalszego rozszerzania NATO na wschód. W swym przemówieniu Putin stwierdził już wtedy, że celem « specjalnej operacji wojskowej » jest ochrona « ludzi, którzy od ośmiu lat są poddawani tyranii i ludobójstwu przez kijowski reżim ». Żądamy, aby wydał rozkaz uwolnienia wszystkich cywilów i zaniechania oporu. To specjalność Amerykanów, zajmują się tym na całym świecie – mówił 1 maja minister spraw zagranicznych włoskiemu koncernowi medialnemu Mediaset. Działanie Władimira Putina jest charakterystyczne dla polityków rosyjskich, którzy zaczynali swoją karierę na początku lat 90.

demilitaryzacja i denazyfikacja co to znaczy

Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Polską. To broń pancerna i artyleria

– Dlatego zależy nam na demilitaryzacji i denazyfikacji CapTrader Forex Broker-CapTrader przegląd i informacje Ukrainy. Postawimy też przed sądem tych, którzy popełnili wiele krwawych zbrodni na ludności cywilnej, w tym na obywatelach Federacji Rosyjskiej – oświadczył Putin. Wtedy zapewniał jeszcze, że Moskwa nie planuje okupacji terenów ukraińskich.

  1. Demilitaryzacja to zaś odebranie – w tym przypadku Ukraińcom – wszelkich pojazdów wojskowych, broni i zlikwidowanie formacji militarnych i paramilitarnych.
  2. « kniaź Iwan Wasiliewicz », tylko Iwaszko syn Wasiliewa chłopiszka Twoj – to ukorzenie się, a nawet upokorzenie, było obowiązkowym elementem protokołu.
  3. Nie tak dawno ministerstwo spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej przypomniało rocznicę ugody perejasławskiej (na mocy której Bohdan Chmielnicki poddał Ukrainę Naddnieprzańską władzy cara) nazywając ją « ponownym zjednoczeniem Ukrainy i Rosji ».
  4. Rozpad i upadek Ordy stworzył koniunkturę, którą Moskwa wykorzystała do ekspansji.
  5. I nie chodzi tu tylko o kwestię nieobecności języka ukraińskiego w szkołach.
  6. Zapatrzeni w dzieje polsko-rosyjskie zapominamy, jak kolosalne znaczenie miała azjatycka ekspansja Rosji w XIX wieku, Wielka Gra, czyli konkurencja o tę strefę wpływów z Wielką Brytanią i dominacja w czasach ZSRR.

Inwazja Rosji na Ukrainę. Co oznacza « demilitaryzacja » i « denazyfikacja »?

— Podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej. Jej celem jest obrona ludzi, którzy w ciągu ośmiu lat byli ofiarą prześladowań, ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego. W tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy — powiedział Putin podczas porannej czwartkowej rozmowy z prezydentem Białorusi. O rozmowie poinformowała rządowa agencja BiełTA, powołując się na biuro prasowe Aleksandra Łukaszenki.

W tym momencie ukształtowały się zręby moskiewskiej polityki imperialnej. Ponadto, zdaniem Ławrowa, Ukraina i jej partnerzy « muszą uznać » zajęcie przez Rosję okupowanych obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Specjaliści oceniają, że apel Ławrowa o uregulowanie sytuacji na Ukrainie jest następstwem celowo niejasnych wypowiedzi prezydenta Władimira Putina o tym, że Rosja jest otwarta na rozmowy. To z kolei pozbawienie zaatkowanego kraju wszelkich zasobów wojskowych i militarnych. Obejmuje likwidację sprzętu, zajęcie terenów wojskowych w celu całkowitego rozbrojenia.

W czwartek rano wojska rosyjskie przekroczyły granicę Ukrainy z trzech stron. Burbonik.pl to informacyjno-rozrywkowy portal internetowy. Bieżące wydarzenia ze świata polityki i gospodarki, a także społeczeństwa i szeroko pojętego stylu życia. Denazyfikacja to pojęcie, które powstało w związku z Pamm: Jak złożyć swoją pierwszą teczkę II wojną światową.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że albo Ukraina spełni żądania Rosji, albo « sprawę rozstrzygnie armia rosyjska ». – Wróg doskonale zdaje sobie sprawę z naszych propozycji dotyczących demilitaryzacji i denazyfikacji terytoriów kontrolowanych – stwierdził. Zgodnie z definicją, denazyfikacja to zespół środków podjętych po II wojnie światowej przez zwycięskie mocarstwa, mające wraz z demilitaryzacją doprowadzić do oczyszczenia życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego Niemiec z nazizmu. Tak rozumiana denazyfikacja obejmowała przede wszystkim rozwiązanie partii NSDAP i wszelkich instytucji nazistowskich, zakaz związanej z tym ruchem działalności i propagandy, usunięcie nazistów ze stanowisk publicznych i wiele innych działań. – Rosja pomoże ukraińskiemu narodowi otrząsnąć się z absolutnie antynarodowego i antyhistorycznego reżimu – mówił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na spotkaniu Ligi Arabskiej w Kairze 24 lipca, jak podała agencja TASS.

Putin mówi o « denazyfikacji i demilitaryzacji » Ukrainy. Co to oznacza

Demilitaryzacja to zaś odebranie – w tym przypadku Ukraińcom – wszelkich pojazdów wojskowych, broni i zlikwidowanie formacji militarnych i paramilitarnych. Przemówienie Władimira Putina z 21 lutego 2022 roku analizujemy – od strony budowania wizji historii – z doktorem Michałem Patrykiem Sadłowskim, historykiem prawa i ustroju, ekspertem w zakresie obszaru poradzieckiego, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Wystarczy przypomnieć, że rozbiory Rzeczpospolitej zaczynają się od montowania w kraju ruchu dysydenckiego pod auspicjami ambasadora Moskwy Nikołaja Repnina.

Doktryna pracowała na korzyść imperium rosyjskiego w rywalizacji z Habsburgami. Władze carskie odpowiadały toposem jedności narodu ruskiego. Argumentacja, którą wczoraj posłużył się Władimir Putin, dominowała w imperium rosyjskim od XIX wieku, za panowania Mikołaja II, ale też po rewolucji lutowej i obaleniu caratu, aż do bolszewickiego przewrotu październikowego. Nawet elity liberalne, liberalno-konserwatywne, demokratyczne i część rosyjskich socjalistów utrzymywały, że Ukraińcy są pewną odmianą rosyjskiego narodu wywodzącego się jeszcze z Rusi Kijowskiej, a zatem powinni współtworzyć demokratyczne państwo rosyjskie.

Wielu nazistów zdołało jeszcze przed kapitulacją lub wkrótce po wojnie zbiec do zachodnich stref okupacyjnych, aby tam poddać się władzom wojskowym. Poprzez likwidację NSDAP wraz ze wszystkimi podorganizacjami, rozwiązanie sił SS czy gestapo, zniesienie wszelkich przepisów prawa związanych z dyskryminacją wprowadzonych przez nazistów. Częścią działań było również uwalnianie państwa od zwolenników ideologii nazistowskiej. Także Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, chce zapobiec członkostwu Ukrainy w NATO. W wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika « Argumenty i Fakty » Miedwiediew powiedział 29 czerwca, że dla Rosji byłoby Ewolucja EMS: gdzie jesteśmy teraz to bardziej niebezpieczne niż członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Wtedy też pojawia się drugi bardzo ważny element tej ekspansji. Między ciągotkami do mocarstwowości a zapędami imperialnymi w przypadku Rosji jest zasadnicza różnica i spory interwał czasowy. Rozpad i upadek Ordy stworzył koniunkturę, którą Moskwa wykorzystała do ekspansji. Na zachodzie znajduje się bowiem Wielkie Księstwo Litewskie związane unią dynastyczną z Koroną, a ciągle jeszcze krzepki zakon inflancki rządzi na północy. Więc naturalnym kierunkiem rozszerzania granic wydawał się wschód.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.