Gdzie i jak kupić akcje Orlen?

zakup akcji orlen

Jak widać, spadek kursu akcji spółki Orlen roku ma swoje wytłumaczenie i nie ma związku ze słabymi wynikami grupy. Ważne jest, aby pamiętać, że grupa Orlen obejmuje wiele firm, ma https://www.dowjonesrisk.com/amazon-q4-earnings-what-you-need-to-know/ szeroki zakres działalności i podlega niezliczonym wpływom zewnętrznym. W styczniu 2019 roku Orlen ogłosił wejście na rynek słowacki i otwarcie stacji paliw pod marką Benzina.

zakup akcji orlen

Pytanie o to, czy warto kupować akcje Orlen, można by rozszerzyć i zapytać, czy warto inwestować na GPW i czy warto kupować akcje w ogóle. Spróbujmy odpowiedzieć teraz na pytanie, czy warto kupować akcje Orlenu. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aktualna sytuacja ekonomiczna jest bardzo złożona i naznaczona silnymi niepokojami.

Jak kupić akcje Orlenu?

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy. Oznacza to, że przy każdym ruchu w górę zarabiasz 30 razy więcej. Może się jednak także zdarzyć, że strata będzie 30 razy większa.

zakup akcji orlen

Łączna liczba stacji w posiadaniu PKN Orlen przekracza 3 000, przy czym stacje te znajdują się na 5 rynkach. PKN Orlen jest bez wątpienia największą polską spółką. Pod względem sprzedaży Orlen zajmuje czwarte miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej, a w skali globalnej znajduje się w drugiej setce. Roczna sprzedaży sięga około 130 miliardów złotych.

Akcje PGE – Polska Grupa Energetyczna (PGE) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Otwierając konto maklerskie powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie czynniki towarzyszące. Gdy widzisz reklamę „darmowe konto maklerskie” możesz zastanawiać się gdzie jest haczyk. Nie ma żadnych ukrytych niespodzianek, pod warunkiem, że dobrze poznasz zasady. Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. Forex jest jedną z nazw międzynarodowego rynku walutowego, w ramach którego wymienia się waluty. Można się spotkać także z określeniami FX Market albo Foreign Exchange Market, oznaczającymi dokładnie to samo.

  1. Ale czy akcje Orlenu można uznać za dobrą inwestycję?
  2. Każda jednostka gwarantuje udział w całkowitych aktywach funduszu.
  3. Dlatego ważne jest, aby nie tylko obserwować bieżący kurs, ale także analizować przyczyny jego zmian.
  4. Można się spotkać także z określeniami FX Market albo Foreign Exchange Market, oznaczającymi dokładnie to samo.
  5. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.

Im wyższa możliwa stopa zwrotu tym wyższe ryzyko ponosi inwestor – to chyba jedna z najważniejszych zasad związanych z rynkiem inwestycyjnym. Z racji na korzystną politykę dywidendową, wiele osób decyduje się zainwestować w spółkę kupując jej akcje. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która przyniesie zyski raczej w długim horyzoncie czasowym.

Alternatywne opcje inwestycji w Orlen

Akcje są przedmiotem obrotu na giełdach, a aby móc na nich handlować (on-line, z dowolnego miejsca na świecie), potrzebny jest broker. U większości brokerów, w tym XTB, można handlować zarówno prawdziwymi akcjami, jak i kontraktami CFD. Jeśli cena wzrośnie o 20% do 96 złotych za sztukę, nasza inwestycja wzrośnie o te same 20%. Akcje kupiliśmy za złotych, a teraz możemy je sprzedać z zyskiem 20% – sprzedając je za złotych, nasz zysk wynosi 800 złotych (16 złotych na każdą akcję). Cena akcji PKN w listopadzie 2022 roku wynosiła 80 złotych na akcję.

Na wykresie akcji grupy Orlen widać również dwa trudne okresy oraz ich wpływ na kurs, a mianowicie pandemię COVID-19 oraz wojnę na Ukrainie. Akcje PKN Orlen podlegają światowej gospodarce w większym stopniu niż mogłoby się wydawać. W dniu 16 marca 2022 roku spółka PKN Orlen otrzymała warunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie Akcje generalnie wyższe przed oficjalnym otwarciem z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). Podjęło decyzję o połączeniu PKN Orlen z PGNiG, a akcje PGNiG zostały wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W lipcu 2020 roku Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przez spółkę PKN Orlen.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.